Apple’dan Önemli Yeşil Enerji Adımı

Apple’ın tedarik zincirini daha tabiat dostu bir yapıya büründürme eforları, meyve veriyor. Firma, iPhone üzere eserlerin üretiminde yenilenebilir güç kullanımı için tedarikçilerden aldığı taahhütlere yenilerini ekledi.

Firma, küresel tesislerinin tamamında üç yıldır pak güç kullanıyor. Buna rağmen oluşan karbon ayakizinin dörtte üçünün üretim sırasında ortaya çıktığının da farkında. Karbon ayak izini azaltmaya yönelik çevresel teşebbüsler için 2,5 milyar dolar harcayan firma, tedarikçilerin yenilenebilir güç kaynaklarını tanımlamalarını sağlayan bir çevrimiçi platform da oluşturmuş durumda.

Pak güç taahhüdünü veren yeni firmalar ortasında Apple’ın değerli üretim ortaklarından Foxconn da bulunuyor. Apple’ın 2020 itibariyle 4 gigawatt’lık yenilenebilir enerjiyi tedarik zincirine ulaştırma amacına ulaşmayı başarıp başaramayacağı ise merak konusu.

Apple’ın yenilenebilir güç kullanımı ve üretim sırasında kullandığı tehlikeli unsurları azaltması, Greenpeace’in Guide to Greener Electronics raporunda firmaya güzel puan kazandırıyor fakat eleştirilen bir nokta da var. Apple’ın aygıtları, tamiri sıkıntı olması, bu nedenle ömrünün kısa olmasıyla eleştiriliyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir